Jucătoarea de tenis din Moldova, Alexandra Perper, a câștigat turneul futures de la Iași

perper

Jucătoarea de tenis Alexandra Perper (Republica Moldova) a câștigat turneul futures de la Iași, dotat cu premii totale de 10.000 de dolari, după ce a învins-o în finală pe italianca Giorgia Marchetti cu 6-3, 6-0.

Perper (24 ani, 493 WTA), principala favorită, și-a trecut în palmares al treilea său titlu futures din carieră, după două câștigate anul acesta la Galați, transmite AGERPRES.

Marchetti (21 ani), care se află doar pe poziția 1.170 în clasamentul WTA, nu are niciun titlu futures la simplu.

După festivitatea de premiere, moldoveanca Alexandra Perper, care a absolvit recent și un colegiu universitar în SUA, a declarat: „Am jucat la acest turneu primind un wild-card în calificări, am avansat apoi pe tabloul principal și am câștigat turneul. A fost o săptămână fantastică pentru mine. Dacă nu voi ajunge în primele 200 de jucătoare din lume în perioada următoare, voi veni cu mare plăcere și în 2017 la Iași, pentru a-mi apăra titlul câștigat”, scrie bzi.ro.