Luptătorii moldoveni de K-1, medaliați cu aur și argint la un turneu în România

11731382_911445482251197_7408464977838631680_o

Trei medalii de aur și trei de argint au câștigat luptătorii moldoveni de K-1 la Cupa „Juniorii Tuzla”, competiție Internațională care a avut loc în orașul Tuzla din România, a comunicat, miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, Nicolae Pascaru, șeful Federației de lupte „Voievod”, transmite IPN.

A fost o gală profesionistă de kickboxing, trei sportivi din Republica Moldova au intrat în competiție cu trei sportivi din România, la categorii de peste 60 kg, 70 kg și 75 kg. Sportivii de la Federația „Voievod”, Valentin Pascali, Dumitru Sevastian și Nicolae Garbuz, au fost medaliați cu aur.

PC: Facebook/C.S Juniorii Tuzla

„În cadrul competiției a fost organizat și un turneu la care au participat juniorii noștri. Ei au reușit să obțină trei medalii de argint. Știam că sportivii noștri sunt bine pregătiți, dar rezultatele ne-au depășit așteptările”, a precizat Pascaru.

Următoarea gală K-1 este preconizată pentru luna august la Chișinău.