Moldova a obţinut 5 medalii la Campionatul European de lupte, stilul pankration

1

În perioada 26-29 iunie, în or. Bucureşti, România, s-a desfăşurat Campionatul European de lupte, stilul pankration. Sportivii moldoveni au câștigat 3 medalii de aur, una de argint și una de bronz.

Lotul naţional a fost reprezentat de şase sportivi, arbitri şi antrenori.

Sportivii moldoveni Grigore Panfilii (cat. 71 kg), Dumitru Capmari (cat. 77 kg) şi Pavel Pocatilov (cat.84 kg) au obţinut, fiecare în parte, medalia de aur la categoria menţionată.

Evghenii Eremeev (cat. 92 kg) a obţinut argintul competiţiei, iar sportivul Artur Goia (cat. 66 kg) a cucerit medalia de bronz.

La competiţie au fost decernate medalii la toate categoriile de greutate, la seniori, tineret şi juniori.

Moldova a obţinut 5 medalii de aur, argint şi bronz la Campionatul European de lupte, stilul pankration. PC: colaj #diez / mts.gov.md