Alți doi judocani din Moldova au obținut rezultate remarcabile în cadrul competiției „Grand Prix”

judo

Competiția de para judo „Grand Prix” s-a desfășurat în perioada 30 – 31 ianuarie 2023, în orașul Almada, Portugalia. În cadrul acesteia, Republica Moldova a fost reprezentată de către doi sportivi: Ion Basoc și Ina Cernei, care au reușit să se claseze pe locurile III și, respectiv, V.

Judocanul Ion Basoc a obținut medalia de bronz în categoria de greutate +90 kg. Sportivul moldovean nevăzător a învins în lupta cu francezul Granry Jasson.

În ceea ce privește sportiva Ina Cernei, aceasta a cedat în fața judocanei mai experimentate, Mutia Liana, din SUA. Astfel, moldoveanca s-a clasat pe locul V în categoria de greutate -57 kg.

Evoluarea cu succes a para judocanilor moldoveni în cadrul acestei competiții le va ajuta să se claseze pe poziții mai înalte în clasamentul mondial.

Menționăm că aceasta reprezintă o competiție de calificare către Jocurile Paralimpice din Paris, 2024.

Sursă: Federația Sportivă Națională de Judo pentru Persoane cu Dizabilități

Amintim că în cadrul competiției de judo „Grand Prix”, au obținut rezultate remarcabile și alți sportivi moldoveni.

Judocanii Radu Izvoreanu și Mihail Latîșev au cucerit medaliile de bronz în categoriile de greutate de 66 kg, și, respectiv, 81 kg.