(foto) Biatlonista moldoveancă Alina Stremous s-a clasat pe locul 7 în cadrul Campionatului European din Elveția

stremous

Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova a anunțat că biatlonista Alina Stremous s-a clasat pe locul 7 în cursa individuală de 15 km de la Campionatul European din Elveția.

Potrivit comitetului, având două tururi de penalitate, sportiva de 27 de ani, a fost cronometrată cu 56.2 secunde mai mult decât campioana europeană, italianca Michela Carrara. La ediția trecută a Europenelor, Alina Stremous a ocupat locul 2. De asemenea, o altă biatlonistă moldoveancă Anna Ghilenko s-a clasat pe locul 63.

Tot astăzi, 25 ianuarie 2023, în cursa individuală vor evolua și sportivii Pavel Magazeev, Maxim Makarov, precum și frații Mihail și Andrei Usov.

Sursă foto: olympic.md