2 milioane de lei pentru medalia de bronz. Lista sportivilor care vor obține premii bănești pentru rezultatele obținute la JO din Tokyo

BeFunky-collage-38-scaled-920×426

Statul va cheltui 3,6 milioane de lei pentru remunerarea sportivilor moldoveni care au evoluat la Jocurile Olimpice din Tokyo. Este vorba doar despre acei sportivi care s-au poziționat până pe poziția a opta în clasamentul final.

Potrivit unei hotărâri de guvern, cuantumul premiilor pentru performanțele obținute la ediția a XXXII-a a Jocurilor Olimpice de vară și ediția a XVI-a a Jocurilor Paralimpice din anul acest an se stabilește în felul următor:

Marin Robu, haltere

Sportivul nostru, de 21 de ani, s-a clasat pe locul 8 în cadrul competiției. Marin Robu a acumulat 330 de kilograme total în categoria de greutate 73 de kilograme.

Guvernul îi oferi premiul de 200 000 de lei.

Elena Cîlcic, haltere

Sportiva noastră s-a clasat pe locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Elena a acumulat 240 de kilograme total în categoria de greutate 87 de kilograme. Titlul olimpic în această categorie a fost cucerit de chinezoaica Wang Zhouyu.

Victor Ciobanu, lupte greco-romane

Fiind debutant la cel mai mare eveniment sportiv de pe mapamond, sportivul de 28 de ani a ocupat locul 5 după ce a înregistrat două victorii și două înfrângeri. În meciul pentru medalia de bronz, elevul lui Mihai Cucul a cedat în fața rusului Serghei Emelin. Victor Ciobanu a demonstrat la aceste Jocuri Olimpice procedee spectaculoase, remarcate și de președintele Federației Internaționale de Lupte, Nenad Lalovic.

Guvernul îi oferi premiul de 600 000 de lei.

Daniela Cociu și Maria Olărașu, canoe

Debut superb pentru dubloul Daniela Cociu și Maria Olărașu la această ediție a Jocurilor Olimpice. Elevele lui Viktor Reneiski s-au clasat pe locul 7 la 500 de metri dublu în finală. Campioane olimpice au devenit Sun Mengya și Xu Shixiao din China.

Guvernul le va oferi câte un premiul de 300 000 de lei.

Serghei Tarnovschi, canoe

Canotorul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Aceasta este prima medalie cucerită de sportivii moldoveni la aceste Jocuri Olimpice. Serghei a participat la proba canoe sprint 1 000 metri. Serghei a fost la doua participare la Jocurile Olimpice. În finală tânărul a înregistrat rezultatul de 4.06.069.

Guvernul îi oferi premiul de 2 000 000 de lei.

Andrian Mardare, aruncarea suliței

Atletul Andrian Mardare a ocupat locul șapte în clasamentul final la proba aruncarea suliței. Elevul lui Valeriu Lungu a înregistrat rezultatul 83,30 metri din a cincea încercare. 82,70 metri. Acest rezultat l-a obținut din a treia încercare. Acest scor este cel mai bun din această ediție a JO pentru sportivul moldovean. La proba de calificare în finală Andrian Mardare a înregistrat rezultatul de 82,70 metri.

Guvernul îi oferi premiul de 300 000 de lei.