Centrul Republican pentru Copii și Tineret ARTICO angajează un coordonator de voluntari

leaders-1
Foto:voluntariatarad.ro

Îți place să lucrezi cu voluntari și să îi coordonezi?Te pasionează valorificarea resurselor umane și te reprezintă dorința de a-i ajuta pe cei din jurul tău să se dezvolte?Atunci acceptă provocarea și aplică pentru a deveni Coordonator de Voluntari la Centrul Republican pentru Copii și Tineret ARTICO.

Angajatorul spune că voluntarii ARTICO sunt speciali și noi ne dorim o persoană deosebită pentru postul de coordonator al acestora. Astfel, căutăm pe cineva care să întrunească următoarele calităţi, dacă le depășiți nu este o problemă:

# Experiență dovedită în domeniul managementului de resurse umane (recrutare și selecție, training și dezvoltare); # Constituie un avantaj experiența anterioară în mediul nonprofit și în coordonarea de voluntari;
# Experiență în coordonarea unor echipe;
# Background în derularea de acțiuni de voluntariat (în echipa sau pe cont propriu);
# Abilități excelente de comunicare, oferire și primire de feedback constructiv;
# Inițiativă și creativitate;
# Ambiție orientată către rezolvarea eficientă și amiabilă a potențialelor conflicte;
# Persoană responsabilă şi organizată;
# Bune abilități de coaching și empatie;
# Disponibilitate de timp: uneori este necesar să lucreze extra-program sau weekend;
# Limba engleza: nivel avansat;
# Foarte bune cunoștințe de utilizare a pachetului Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint);
# Cunoașterea solidă a prevederilor Legii Nr.121 din 18.06.2010 (Legea Voluntariatului) și a programului SEV.

Responsabilitățile și sarcinile coordonatorului de voluntari:

# Coordonarea Programului de voluntariat, la nivel național:
# Derularea de procese de recrutare si selecţie, dezvoltare, motivare, evaluare a voluntarilor;
# Susținerea training-ului de inducție/onboarding pentru voluntarii nou-veniți;
# Întocmirea și semnarea contractelor de voluntariat și ale altor documente obligatorii, conform legislației în vigoare;
# Realizarea și actualizarea fișelor de voluntariat;
# Administrarea bazei de date a candidaților și a voluntarilor active ai instituţiei;
# Monitorizarea activității voluntarilor, alături de șefii de secții;
# Încurajarea și susținerea proiectelor inițiate de voluntari;
# Susținerea de training-uri, evenimente interne adresate voluntarilor;
# Coordonarea Programului de voluntariat internațional (SEV):
# Stabilirea parteneriatelor internaționale în cadrul programului SEV;
# Elaborarea proiectelor și aplicarea lor în cadrul Programului Erasmus+;
# Recrutarea, selecția, instruirea voluntarilor pentru proiectele SEV;
# Asigurarea sprijinului necesar pentru voluntarii care-i delegăm în programul SEV (viza, asigurare, transport);
# Identificarea coordonatorului, mentorului și prietenului local pentru voluntarii SEV pe care-i primim;
# Asigurarea sprijinului pentru voluntarii SEV pe care-i primim (cazare, buget, viza de reședință, participare la trainingurile obligatorii);

ARTICO oferă:

# Salariu ce corespunde mediului educațional de stat, croit și pe experiența anterioară a candidatului selectat, dar și proporțional succeselor și realizărilor lunare;
# Pachetul social specific instituțiilor de stat;
# Instruire și mentorat în perioada de acomodare, pentru ambele tipuri de voluntariat;
# Acces la un mediu intercultural, datorită prezenței voluntarilor europeni;
# Posibilitatea (și accesul prioritar) de a participa gratuit la training-uri organizate în alte țări europene, prin programul Erasmus+ (training-uri, seminarii, schimburi de tineri ca lider de grup);
# Spațiu de lucru și desfășurare de evenimente, dar și flexibilitate în organizarea orelor de lucru;
# O echipă tânără, bine structurată, cu aspirații înalte și cu un înalt grad de pozitivism.

Persoana care va fi angajată va activa în Chișinău și a avea program full-time.

Dacă crezi că este jobul potrivit pentru tine?! Atunci nu ezita să trimiți CV-ul şi o scrisoare de recomandare la adresa info@artico.md, indicând funcția pentru care optezi.

Din 2015 „ARTICO” este acreditat în calitate de instituție gazdă pentru activitățile de voluntariat la nivel național și, din anul 2016, este acreditat în calitate de instituție de primire și trimitere a voluntarilor în cadrul Serviciului European de Voluntariat (SEV). Anual, oferim posibilitate de activitate a unui număr de aproximativ 30 de voluntari, cu carnete de voluntar.

Share: Share on Facebook Share on Twitter Share on Telgram
Comentarii
  • Știri pentru tine