Radu Albot câștigă la Poznan al IV-lea trofeu Challenger din carieră, și al III-lea din 2016

radualbotpoznan

Cel mai bun jucător de tenis din Moldova din toate timpurile, Radu Albot, locul 92 în clasamentul ATP, a câștigat trofeul Challenger de la Poznan (Polonia), după ce s-a impus în fața belgianului Clement Geens, scor 6-2, 6-4.

Este al treilea trofeu al anului 2016 pentru sportivul nostru, toate de categorie Challenger, după cele obținute laFergana (Uzbekistan) și Furth (Germania), scrie tenis.md

Competiția din Polonia a fost dotată cu un fond de premiere în valoare totală de 42.500 de euro și a fost desfășurată pe o suprafață acoperită cu zgură. Albot și-a adunat 90 de puncte ATP după acest succes.

Tot în acest an, Albot a realizat cea mai mare performanță pentru tenisul moldovenesc, calificându-se în turul doi al Grand Șlemului de la Wimbledon.