(foto) Cele mai nordice meme-uri după triumful Islandei în fața Angliei la Euro 2016

islanda6 shawn francis

Islanda a întrecut Anglia în optimile de finală ale Campionatului European, scor 2-1, şi a furnizat cea mai mare surpriză de la acest turneu final. În sferturi, islandezii vor juca împotriva Franţei.

Echipa Angliei a ratat sferturile de finală, chiar dacă a avut parte de unul dintre cei mai uşori adversari în optimile de finală. Wayne Rooney a deschis scorul dintr-un penalty, dar nu a fost de ajuns pentru englezi.

Islanda a întors meciul şi a rescris istoria fotbalului. Ragnar Sigurdsson şi Kolbeinn Sigthorsson au făcut 2-1 pentru Islanda care a menţinut acest scor până la final. Islanda a reuşit calificarea istorică în sferturile EURO din postura de debutantă la un turneu final. Pentru un loc în în careul de a-şi al competiţiei, Islanda se va bate cu ţara gazdă, Franţa.