(video) Reveniri de senzație pentru Astra și Dortmund în play-off-ul Europa League

CM4OHRbWsAIGh4W

Joi seara, 20 august, s-au jucat meciurile tur din cadrul play-off-ului Ligii Europa UEFA, ediția 2015/16. Astra Giurgiu, Borussia Dortmund, dar și Žilina au reușit să revină spectaculos după ce s-au văzut conduse de către adversare.

Astra, jucând acasă, era condusă cu 2-0 încă din minutul 13 (marcatori: Henriksen ’11 și Janssen ’13) de către AZ Alkmaar. Giurgiuvenii au reușit să reducă din diferență în minutul 25 prin Fernando Boldrin, iar până la pauză nu doar au egalat (Alibec ’41), ci chiar au și trecut în avantaj după reușita lui Dandea din al treilea minut de prelungire a primei reprize. Scor final Astra 3-2 AZ.

Borussia Dortmund s-a impus în deplasare la fosta adversară a Sheriff-ului din primul tur preliminar, Odds Ballklubb. Fiind conduși cu 3-0 în minutul 22 (marcatori: Samuelsen ‘1, Nordkvelle ’20, Ruud ’22), cei de la BVB au marcat un gol până la pauză (Aubameyang ’34) și alte trei în repriza secundă (marcatori: Kagawa ’47, Aubameyang ’76, Mkhitaryan ’85). Rezultat: Odd 3-4 Dortmund.

Și Žilina a reușit să întoarcă scorul în meciul cu Athletic Bilbao. Deși la pauză oaspeții conduceau cu 2-0, echipa slovacă a replicat cu trei goluri în repriza a două, smulgând victoria.