(foto, video) Dacia a trecut de Renova și va juca în turul II preliminar al Europa League

2264406_w1

Joi, 9 iulie 2015, s-a desfășurat manșa secundă a primului tur preliminar al Ligii Europa UEFA, ediția 2015/16, în care au participat trei echipe din Divizia Națională. Dacia a avansat în turul secund, iar Sheriff și Saxan au părăsit competiția.

În prima manșă, Dacia a învins cu 1-0 în deplasare pe Renova, iar în retur „lupii” s-au impus cu 4-1 pe stadionul din Orhei.

Eugeniu Cociuc a deschis scorul în minutul 9 cu o reușită fabuloasă. Renova a egalat până la pauză. În repriza secundă, Dacii au mai înscris trei goluri. S-au remarcat Vasile Jardan (’55) – care a marcat și el o bijuterie de gol, Vasili Pavlov (’60) și Evhen Lozovîi (’88).

În următoarea etapă, 16 și 23 iulie 2015, Dacia va juca împotriva lui MŠK Žilina din Slovacia.