(video) Zimbru Chișinău la un pas de play-off-ul Europa League

groedig-verlor-el-heimspiel-gegen-chisinau-12-41-53967428

Zimbru Chișinău a reușit să învingă cu 2 – 1 în deplasare cu Grödig, meci disputat la Salzburg, Austria, în cadrul primei manșe a celei de-a treia rundă de calificări a UEFA Europa League 2014-15.

Zimbrii au deschis scorul în minutul 35. Serghei Alexeev a profitat de o greșeală a fundașului de la Grödig și a introdus mingea în poartă, fără nici o șansă pentru portarul Stanković.

Golul second pentru Zimbru a fost de fapt un autogol. Simon Handle și-a introdus balonul în propria poartă în minutul 59, depășindu-l pe portar cu o lovitură de cap.

Grödig au redus din diferență în ultimul minut regulamentar de joc. Tomi Correa a readus speranțe suporterilor austrieci pentru meciul retur, care se va juca joia viitoare la Chișinău, 7 august 2014, ora 22:05, stadionul “Zimbru”.