(foto) Emoțiile fanilor din Chișinău la finala Campionatului Mondial de Fotbal

collage

În seara de 13 iulie, în Scuarul Teatrului Național de Operă și Balet, a fost difuzat în emisie directă meciul final al Campionatului Mondial de Fotbal 2014, în care naționalele Germaniei și Argentinei s-au luptat pentru titlul de campionă.

Sute de suporteri s-au adunat pentru a susține echipele favorite. După cum și-au dorit și au prezis unii din ei, naționala Germaniei a învins cu 1-0 după 122 minute de joc.

După cele 2 reprize regulamentare, în care scorul era de 0-0, echipele naționale ale Germaniei și Argentinei erau la capăt de puteri, deși nu au oferit un joc destul de spectaculos. Fanii, însă, erau la capătul speranțelor sale. Minutul 113 a fost cel care schimbat soarta jocului, întrucât Mario Götze a marcat unicul gol din finală. Germania a devenit Campioana Mondială la Fotbal, iar sute de fani au rămas satisfăcuți de acest joc. Rezultatele și momentele frumoase ale finalei le puteți vedea aici.

În continuare, urmăriți momentele de glorie ale susținătorilor ambelor echipe naționale.

Fanii sunt în așteptarea finalei
Una din fanele naționalei germane
Una din susținătoarele naționalei germane
Fanilor li se oferea oportunitatea de a-și picta fețele cu flagul dorit
Fanilor li se oferea oportunitatea de a-și picta fețele în culorile drapelului naționalei preferate
Unii fani au fost destul de creativi la capitolul ”susținere”
Unii fani au fost destul de creativi la capitolul “susținere”
Majoritatea fanilor naționalei germane au demonstrat respectul față de echipa favorită
Majoritatea susținătorilor naționalei germane au demonstrat respectul față de echipa favorită
Majoritatea susținătorilor naționalei germane au demonstrat respectul față de echipa preferată
Majoritatea supărterilor naționalei germane au demonstrat respectul față de echipa favorită
Majoritatea susținătorilor naționalei germane au demonstrat respectul față de echipa europeană
Majoritatea fanilor naționalei germane au demonstrat respectul față de echipa pe care o susțineau
Mulți susținători deja nu-și găseau loc pe la mesele din Scuar sau pe scările acestuia
Și la o oră foarte târzie numărul fanilor nu a scăzut
Și la o oră foarte târzie numărul microbiștilor nu a scăzut
Reacțiile fanilor Argentinei când golul naționalei a fost ratat
Reacțiile susținătorilor Argentinei când golul naționalei a fost anulat pe motiv de offside
Susținătorii uneia din echipe
La pauza dintre reprize, un grup de dansatori s-au distrat pe ritmurile imnurilor Campionatului Mondial
La pauza dintre reprize, un grup de dansatori a distrat publicul pe ritmurile imnurilor Campionatului Mondial
Una din companiile locale de telefonie mobilă a organizat o tombolă și a oferit premii pentru 5 spectatori
Una din companiile locale de telecomunicații a organizat o tombolă și a oferit premii pentru 5 spectatori
Reacțiile fanilor după primul și unicul gol marcat de naționala Germaniei
Reacțiile suporterilor după marcarea unicului gol al meciului de către naționala Germaniei
Reacțiile fanilor după marcarea unicului gol al meciului de către naționala Germaniei