(foto) Sheriff a luptat iar Tottenham a marcat

IMG_5446

Meciul de aseară, 24 octombrie 2013, din cardul Ligii Europa, s-a încheiat cu 0-2, în defavoarea tiraspolenilor. Echipa #diez a fost prezentă la această partidă și îți oferă cele mai interesante imagini.

Sheriff a început jocul mai bine, având 2 cornere și ocazii clare de a marca. Chiar și așa, Tottenham a reușit să transforme prima lovitură de la colțul terenului în deschiderea scorului de pe ”Marea Arenă”.

Mingea introdusă în poarta lui Tomić de către fundașul Jan Vertonghen

Golul a fost marcat de belgianul Jan Vertonghen în minutul 12′, după o lovitură cu capul, asistată de Christian Eriksen.

Bucuria ”pintenilor” la marcarea primului gol al serii

Imediat, după marcarea primului gol, Sheriff a reușit să introducă mingea în poarta londonezilor, însă arbitrii nu au validat reușita, pe motiv de offside.

Arbitrul tușier cu fanionul ridicat, semnalizând poziția în afară de joc

Campioana Moldovei a încercat să repare situația din teren până la pauză, însă din păcate nu au reușit să o facă.

Stadionul în pauza dintre reprize, pe tabela de marcaj scorul e 0-1

În a doua repriză balonul a fost pus în joc de Spurs.

Echipa din nordul Londrei începe a 2-a repriză

Portarul croat din poarta Sheriff-ului, Vjekoslav Tomić, în mai multe rânduri a salvat echipa de la un scor mai defenitiv.

IMG_5393

Un șut expediat de Tottenham, care va fi prins fără probleme de Tomić
Un șut expediat de Jermain Defoe, care va fi prins fără probleme de Tomić

Suporterii au umplut stadionul din stânga Nistrului, tribunele fiind aproape pline.

Pardida s-a bucurat de un interes din partea amatorilor de fotbal din toată țara
Partida s-a bucurat de un interes din partea amatorilor de fotbal din toată țara

Al doilea gol a venit doar în minutul 71′, fiind marcat de atacantul englez, Jermain Defoe, după un șut din afara terenului, deviat neinspirat de Marcel Metoua.

Bucuria oaspețălor la centrul terenului, după ce a fost înscris al 2-lea gol.
Bucuria oaspeților la centrul terenului, după ce a fost înscris al 2-lea gol

Pentru Defoe acesta a fost al 22-lea gol marcat pentru Tottenham în Europa. Atacantul a egalat recordul stabilit de Martin Chivers, cel care în perioada 1968–1976 a marcat 118 goluri pentru acest club.

Totuși Metoua și-a mai spălat din păcate, arătând un joc bun în defensivă.

Fundașul ivorian respinge cu capul un șut puternic din partea englezilor
Fundașul ivorian respinge cu capul un corner periculos executat de echipa engleză

Cu toate că a arătat un joc matur, Sheriff nu a reușit să reducă din diferență și scorul final a rămas 0-2. Finalul meciului i-a adunat pe jucători la schimburi de tricouri și strângeri de mână între cele două echipe.

Finalul meciului, în care echipa superioară a acumulat cele 3 puncte puse în joc
Fotbaliștii lui Tottenham aplaudă galeria modestă ce-i susținea

Iată și fanii englezi, care au făcut un drum lung ca să vadă pe viu acest meci:

Puțin peste 100 de fani, înarmați cu steaguri, au venit din Anglia

”Înainte Sheriff!!! Victoria e de partea noastră” scrie pe pancartă
”Înainte Sheriff!!! Victoria e de partea noastră!!!” scrie pe pancartă

Următorul meci din Europa League, Sheriff îl va susține pe White Hart Lane, acasă la adversarii de ieri. La moment, transnistrenii se află pe locul 3 în grupa K din competiție, din motiv că Anji Mahacikala a obținut o victorie chinuită 1-0 cu ultima clasată Tromsø.

Cu numai 2 puncte, Sheriff trebuie să obțină mai multe rezultate pozitive pentru a se califica în șaisprezecimi