(foto) El-Classico de Moldova s-a încheiat cu 1 – 1

WP_20131019_053

Etapa a 12 a oferit un derby de zile mari. După ce în prima etapă a Diviziei Naționale 2013-2014 la Tiraspol s-a înregistrat scorul de 2-2, astăzi echipele s-au despărțit cu un scor prietenos.

Începând la 5 seara, stadionul era plin de soare. Zimbrii au început un pic mai bine partida, marcând în minutul 12′ primul gol. Anatoli Cheptine a profitat de o neînțelegere din careul tiraspolenilor.

Sheriff atacă la scorul ce îi defavorizează.

Golul ce a stabilit și scorul final a venit în minutul 41′, fiind marcat de Henrique Luvannor. Acesta a transformat o lovitură liberă, executată impecabil direct în vinclul porții lui Nicolai Calancea.

Modesta, dar gălăgioasa galerie a Sheriff-ului venită la Chișinău.

La pauză au fost incluse nocturnele. A doua repriză s-a desfășurat cu o dominație a viespiilor. În nenumărate rânduri fotbaliștii campioanei au ratat ocazii bune de a se întoarce în Transnistria cu toate cele 3 puncte.

Echipele se întorc de la vestiare după pauză.
Mingea trece pe lângă bara porții gazdelor.
Unul din multele cornere executate de Sheriff în cea de-a 2-a repriză.

Se cunoaște că cea mai bună galerie o are Zimbru Chișinău. Fan Clubul nu ratează nicio ocazie să aprindă câteva torțe în timpul derby-urilor.

O imegine obișnuită pentru galeria galben-verzilor.

Până și soldații vin grupați și susțin activ echipa din capitală. Ei au adus și două steaguri ale României.

Soldați naționaliști, ceva interesant. O galerie pe care te poți baza.

După meci, fanii s-au apropiat de cabină să-și salute idolii. La urma lor, jucătorii au rămas mulțumiți de această remiză.